První dubnový týden hostilo Městské gymnázium Jirkov partnerskou italskou střední školu ITE Serrani z Falconary, malebného městečka na břehu Jaderského moře.

První část mezikulturní výměny studentů proběhla v září v Itálii, nyní měli naši studenti možnost na oplátku hostit své italské protějšky v České republice.

Připravený program byl nabitý a velice pestrý. Hned první den byli italští studenti se svými pedagogy přivítáni ředitelem školy p. Reihesem, starostou Jirkova p. Šteinarem a dalšími zastupiteli v nově zrekonstruovaném Rytířském sále na Červeném Hrádku. Další dny probíhaly v duchu výletů, studenti zavítali do Prahy, Karlových Varů, nechyběl hrad Loket, zámek a muzeum porcelánu v Klášterci nad Ohří, prohlídka velkorypadla KU 800, tzv. Březenského draha a povrchových dolů v Tušimicích. Také exkurze ve skanzenu Stará ves s velikonočním workshopem přiblížila historii a kulturu této oblasti.

Jedno dopoledne studenti strávili ve škole, kde mohli poměřit své síly v přátelském turnaji ve futsalu a ping pongu nebo se zúčastnit umělecké dílny.

Šestnáct italských studentů bylo ubytováno v rodinách našich studentů a mohlo tak poznat rozdílnou kulturu, zvyky i českou kuchyni. Většina studentů vycestovala z Itálie vůbec poprvé a pobyt v České republice byl pro ně velkým zážitkem. Pro mnohé bylo asi největším překvapením to, že se v Čechách doma přezouváme, česká kuchyně je také příliš neoslovila. Naopak byli nadšeni naší školou, celkově příjemnou atmosférou, její výzdobou, útulnými učebnami a především výukou cizích jazyků v malých skupinkách, což jistě přispívá k faktu, že úrověň angličtiny našich studentů je nesrovnatelně vyšší než studentů italských.

I když se loučení neobešlo bez slz, většina studentů se již těší na léto- byli totiž pozváni do Itálie, někteří i s celými rodinami.

Smysl mezikulturních výměn studentů je obrovský. Nejen, že tak mladá generace poznává nová místa, ale učí se především toleranci a respektování odlišností jiných kultur.

Mgr. Lenka Říhová,
vedoucí projektu mezikulturní výměny studentů,
Městské gymnázium Jirkov.
 

Vyhledat na webu

Vysoké školy

Externí odkazy